W dniach 17-21 listopada 2024 r. odbyła się wycieczka do Trójmiasta.
W wyjeździe uczestniczyło 45 uczniów z klas drugich i trzecich oraz 3 opiekunów.
W niedzielę 17 listopada po ponad 7 godzinach podróży pierwszym punktem na liście odwiedzanych obiektów znalazł się Zamek Krzyżacki w Malborku. Obiekt ten jest ogromny, pełen wielkich komnat i mrocznych zakamarków. W zamku młodzież obejrzała min. zbroje i broń jaką się posługiwali Krzyżacy, wyposażenie kuchni, spichlerz i skarbiec zakonny oraz średniowieczną toaletę. Uczniowie dowiedzieli się również, jak zakonnicy ogrzewali swoje ogromne zamczysko. Po obiedzie i dotarciu do Sopotu nastąpiło zakwaterowanie w Villi Ozone.
W drugim dniu wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić półwysep Helski. Młodzież spacerowała uliczkami miejscowości podziwiając zabudowę kaszubską, zwiedziła port rybacki oraz spacerowała ścieżką dydaktyczną wzdłuż cypla helskiego. Bardzo interesująca okazała się wizyta w obiektach Muzeum Obrony Wybrzeża. Muzeum mieści się głównie w dwóch żelbetonowych budowlach poniemieckiej baterii artyleryjskiej zwanej Schleswig-Holstein. W tych obiektach uczestnicy z zaciekawieniem słuchali opowieści o 32 dniowej obronie Helu we wrześniu 1939 r. oraz spacerując po okolicznościowych wystawach, na których są zebrane eksponaty z czasu obrony półwyspu, poznawali historię tego miejsca. Uczniowie podziwiali również wystawę armat, broni morskiej i pojazdów sanitarnych pochodzących z okresu II wojny światowej. Trzeciego dnia młodzież odwiedziła obiekty Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Uczniowie uczestniczyli min. w warsztatach w Ośrodku Kultury Morskiej na temat powstawania prądu na jednostkach pływających oraz nawigacji na statkach. Młodzież miała również okazję zwiedzić statek muzealny „Sołdek” który jest pierwszym masowcem wybudowanym po drugiej wojnie światowej w Polsce. Tego dnia pod opieką przewodników uczestnicy również odkrywali uroki zabudowy Starówki Gdańskiej. Min. młodzież podziwiała Ratusz Gdański, Bramę z Żurawiem, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką, a z wieży kościoła przepiękną panoramę miasta. Pobyt w Gdańsku nie mógł by się odbyć bez wizyty w Muzeum II Wojny Światowej, które czwartego dnia pobytu w Trójmieście było głównym punktem wycieczki. Muzeum w nowoczesnym stylu oraz za pomocą bardzo ciekawych ekspozycji przedstawia historie Polski i innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie ogranicza się tylko do lat 1939-1945, ale daje możliwość poznania genezy wybuchu wojny i podziału, który po niej nastąpił. Ekspozycja zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie – dzięki niej wszyscy uczestnicy mogli lepiej zrozumieć dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce w Europie w XX wieku.
Dzień piąty to czas na powrotu do Wisznic. W drodze powrotnej uczestnicy odwiedzili Szymbark gdzie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu poznali historię, język i kulturę Kaszub. W tym niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju miejscu młodzież zobaczyła również min. Dom Sybiraka z łagrem, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Kościołek Św. Rafała, Największy Fortepian Świata, Dom do góry nogami czy najdłuższą aktualnie deskę świata wpisaną do Księgi rekordów Guinnesa. Bardzo ciekawe okazały się również warsztaty wypieku chleba.
Dzięki tej wycieczce uczniowie mieli okazję poznać historię Polski i Gdańska w ciekawy i pozostający w pamięci sposób. Była to również świetna forma integracji między klasami.