W dniach 6-9 października 2024 roku 45 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach wzięło udział w czterodniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd realizowany był w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Podróże z Klasą”. Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Siedzibą muzeum jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku, dwór. Młodzież z wielką uwaga poznawała opracowania na temat życia i twórczości poety, mogła podziwiać wiele dzieł Jana Kochanowskiego oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki tj.: dębowy fotel z herbem, czy żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wejścia drogą królewską na szczyt Łysej Góry– drugi co do wielkości szczyt Gór Świętokrzyskich. Młodzież odwiedziła symbol Gór Świętokrzyskich położony w samych ich sercu, na Łysej Górze – pobenedyktański Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W drodze powrotnej, na tarasie widokowym uczniowie podziwiali panoramę Gór Świętokrzyskich z tzw. gołoborzami. Kolejną tego dnia, nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazała się wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Na miejscu młodzież obserwowała pokaz produkcji porcelany, zwiedzała wystawy produktów porcelanowych oraz uczestniczyła w warsztatach gdzie uczniowie mogli wykonać róże porcelanowe, które następnie zabrali do domów.
Trzeciego dnia pobytu w Górach Świętokrzyskich uczestnicy wyjazdu odwiedzili ruiny zamku w Chęcinach. Słuchając ciekawych opowieści przewodnika, młodzież przechadzała się wśród ruin, oglądała rycerskie zbroje, a na baszcie próbowała wypatrzeć Białą Damę. Po około dwugodzinnym zwiedzaniu cała grupa udała się w dalszą podróż. Kolejną, zaplanowaną atrakcją było zwiedzanie Jaskini Raj oraz Rezerwatu Geologicznego Kadzielnia w Kielcach. Środa była ostatnim czwartym dniem wycieczki. Tego dnia zwiedzanie grupa rozpoczęła od kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Znajduje się tam największy na świecie kompleks neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Jest to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie zwiedzili kopalnię, zobaczyli wioskę z epoki neolitu, sprzed 4 tysięcy lat, mogli poznać prehistoryczne sposoby wyrobu narzędzi i broni.
W drodze powrotnej grupa wspólnie z przewodnikiem odwiedziła ruiny potężnego Zamku Krzysztopór w Ujeździe, a także Sandomierz, który był ostatnim punktem na drodze wycieczki.
Wszystkie te miejsca uczestnicy zwiedzali z dużym zainteresowaniem. Wygodne noclegi zapewniał nam Leśny Dworek w miejscowości Cisów. Wyjazd bardzo zintegrował całą grupę. Dzielenie się wrażeniami i wielka radość z wycieczki towarzyszyła wszystkim zarówno w czasie pobytu, jak i w drodze powrotnej do domów.